
Nehéz helyzetben a fafeldolgozó ipar
Az elmúlt hónapokban alaposan megemelkedett a különböző alapanyagok ára, ami begyűrűzik számos másik termék árába is. Kevesen gondolták volna azonban, hogy az egyik legdrasztikusabb áremelkedés a faanyagok kapcsán jelentkezett.
Az elmúlt hónapokra jellemző, lényegében globális fapiaci káosz több okra vezethető vissza: az épületfa ellátása egy komplex európai problémaként jelentkezett, a törvényi változások alapvetően megnehezítették az ukrán és a szlovák piacon a fakitermelést, ami a magyar piac ellátását is hátrányosan érintette. Csehországban június elejére elfogyott a fenyőrönk, az európai piacon sosem látott drágulás következett be.
Másrészt ebben az ágazatban a lakosság nem úgy reagált a járványhelyzetre, mint ahogy azt várták. A korábbi évek visszafogott keresletével szemben tavasz óta – a megnövekedett megtakarítások és állami támogatások, valamint a pandémia idején elterjedt, és várhatóan sok vállalatnál teljesen vagy részben megmaradó home office okán – a lakásépítési piac felpörgött, így a fa iránti kereslet is meredeken emelkedett.
Emellett az extrémen erősödő áremelkedés mögött az amerikai piacon kialakult hiány és áremelkedés áll, amely begyűrűzött az európai piacra is.
Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a faipari üzemek nem jutnak megfelelő mennyiségű és minőségű alapanyaghoz, még akár duplájára emelkedett áron sem. A probléma nem marad az iparágon belül, a faipari termékeket pl. csomagolóanyagként használó egyéb vállalatok értékesítését is mélyen érintheti a faanyag hiánya.
A piaci szereplők véleménye megoszlik arra vonatkozóan, hogy a helyzet meddig fog tartani. Egyes vélemények szerint néhány hónap alatt (talán őszre) véget érnek a mostani áldatlan állapotok, és ha az árak nem is állnak vissza a korábbi szintre, jelentős visszarendeződés várható. A piaci szereplők többségének azonban az a véleménye, hogy csak valamikor a 2022-es évben várható, hogy helyreáll a rend.
Székhely: 2629 Márianosztra, Pálosok tere 1.
Fióktelep: 1108 Budapest, Újhegyi út 52.
Központi telefon: +36 27 370 005
Mobil: +36 30 354 4489
E-mail: nostra@nostrakft.hu